16 czerwca 2019 Imieniny obchodzą Alina, Aneta, Benon, Budzimir, Jan, Justyna, Ludgarda

NPP 1 kopia

Od 1 stycznia 2019 r., w związku z nowelizacją ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, zmienią się niektóre zasady udzielania mieszkańcom powiatu gostyńskiego nieodpłatnej pomocy prawnej.
Do darmowych porad prawnych dołączy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, a dostęp do obu tych form przysługiwać będzie każdemu, kto złoży pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej wizyty u prawnika.

Zgodnie z przyjętą nowelizacją nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

-        poinformowanie osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym, uprawnieniach lub obowiązkach,

-        wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,

-        sporządzenie projektu pisma, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się już postępowaniu sądowym,

-        sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

W ramach nieodpłatnej pomocy prawnej można uzyskać także wsparcie związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie polega na udzieleniu potrzebującemu wsparcia w zakresie przygotowania planu rozwiązania problemu, poinformowania go o przysługujących mu uprawnieniach oraz o spoczywających na nim obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu.

       W razie potrzeby, sporządza się wspólnie z osobą uprawnioną plan działania i wspomaga jego realizacje.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje między innymi porady:
-       
dla osób zadłużonych,
-       
z zakresu spraw mieszkaniowych oraz  zabezpieczenia społecznego.

Od 1 stycznia 2019 r. udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty.

Wizytę można zgłosić w następujący sposób:

  • telefonicznie pod nr tel. 881 008 140, czynnym od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do 15:00,
  • przez internet na stronie:  https://powiatgostynski.npp-24.pl/
  • lub e-mailem na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W gminie Poniec funkcjonuje punkt nieodpłatnej pomocy prawnej zlokalizowany w Gminnym Centrum Kultury przy ul. Szkolnej 3 w Poniecu (mała sala), w którym radcowie prawni oraz adwokaci wyznaczeni przez Okręgową Izbę Radców Prawnych oraz Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu świadczą nieodpłatną pomoc prawną w każdy wtorek miesiąca w godz. 13:00 – 17:00.

W pozostałe dni mieszkańcy gminy Poniec mogą korzystać z punktów zlokalizowanych na terenie powiatu gostyńskiego, w których w 2019 r. jest udzielana nieodpłatna pomoc prawna oraz świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, według załączonego harmonogramu.