16 lipca 2018 Imieniny obchodzą Andrzej, Benedykt, Dzierżysław, Dziersław, Eustachy, Eustachiusz, Faust, Maria Magdalena, Marika, Ostap, Ruta, Stefan

Popup

nepomucek.net

W dniu 21 lipca odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie figury św. Jana Nepomucena. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, która została odprawiona w kaplicy w Sarbinowie. Następnie przy dźwiękach orkiestry dętej Gminnego Centrum Kultury w Poniecu zebrani przemaszerowali w miejsce odsłonięcia figury.

Burmistrz Ponieca Jacek Widyński podczas przemówienia podkreślał jak ważna dla lokalnej społeczności jest figura św. Jana Nepomucena, która wpisała się w krajobraz Sarbinowa, stanowi zapis historii, świadectwo wiary i zachwycający przykłady sztuki regionalnej. Burmistrz podziękował także wszystkim osobom, dzięki którym było możliwe odtworzenie zabytkowej figury. Uroczystego poświęcenia figury św. Jana Nepomucena dokonał ks. dziekan Krzysztof Szymendera.

Figura św. Jana Nepomucena powstała około 1750 roku i przez wieki uległa powolnej degradacji. Odtworzenia figury podjęła się firma SCANNING 3D z Leszna, która odtworzyła cyfrowo aż 70% zabytkowej figury
Przydrożną figurę św. Jana Nepomucena zrekonstruowano z wykorzystaniem najnowszych cyfrowych technologii z użyciem skanera 3D metodą triangulacji światłem LED po to, aby na zachowanych, połączonych strzępach modelować 3D i uzupełniać cyfrowo ogromne ubytki. Następnie figurę wydrukowano w 3D w tworzywie polipropylen PP-P i pomalowano przez specjalistę konserwacji zabytków.
Oryginał figury zebrany z jednego dużego i wielu małych porozrzucanych kawałków, zniszczony przez ponad 250 lat, został złożony, wzmocniony i zabezpieczony w archiwum ponieckiego ratusza.

Zapraszamy do galerii